Головна » Статті » Конспект уроку біологія людини 8 клас нова програма

Судинна система. Велике і мале кола кровообігу.

Завантажити презентацію 

Тема: Судинна система. Велике і мале кола кровообігу.
Мета. Продовжити формувати знання учнів про серцево-судинну систему; ознайомити з особливостями будови судин організму людини, малим і великим колами кровообігу та розкрити їх значення. Розвивати уміння порівнювати біологічні процеси та механізми в живому організмі, уміння логічно мислити, робити висновки та узагальнення. Виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Матеріали та обладнання: малюнки, таблиці, роздатковий матеріал, мультимедійний проектор.
Основні поняття та терміни:вени, артерії, капіляри, мале коло кровообігу, велике коло кровообігу.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Завдання 1. « Будова серця» (підписати на малюнку всі складові серця)
Завдання 2. Експрес-тести
1. Від серця тече кров:А) Венозна Б) Артеріальна В) Капілярна
2. Серце у людини:А) 2 камернеБ) 3 камернеВ) 4 камерне
3. Безбарвні клітини що входять до складу крові та лімфи – це:А) Еритроцити
Б) ТромбоцитиВ) Лейкоцити
4. У людини кровоносна система: А) Замкнена Б) Не замкнена В) Немає правильної відповіді
5. Зовнішня стінка серця – це: А) Епікард Б) МіокардВ) Ендокард
6. Найбільша судина організму людини: А) Венула Б) Артеріола В) Аорта
7. Середня оболонка серця – це: А) Епікард Б) Міокард В) Ендокард
8. Безбарвні клітини крові, які здатні до фагоцитозу: А) лейкоцити; Б) еритроцити; В) тромбоцити.
9. Яка тривалість скорочення передсердь в серцевому циклі? А) 0,4с; Б)0,1с; В)0,8с
10. Червоні без’ядерні кров’яні тільця, що мають вигляд двоввігнутого диска – це:
А) ЛейкоцитиБ) Тромбоцити В) Еритроцити
11. Більша частина серця розташована:А) В правій частині грудної клітки
Б) В лівій частині грудної клітки В) В центрі грудної клітки
12. Вкажіть, які клапани містяться на виході аорти (з лівого шлуночка) та легеневої артерії( з правого шлуночка): а) півмісяцеві б)двостулкові; в)тристулкові;
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Проблемне запитання: Чи може по венах текти артеріальна кров?
На це запитання необхідно дати відповідь в кінці уроку.
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Які бувають кровоносні судини та яка їхня будова
Кровоносна система людини, крім серця, включає різні за розміром, діаметром, будовою і функціями кровоносні судини, по яких рухається кров.
До кровоносних судин належать: артерії, капіляри і вени. Артерії- це судини, які несуть кров від серця до органів і тканин. Найбільша артерія в організмі людини - аорта. В артеріях кров рухається під великим тиском, який вони витримують завдяки будові своїх стінок. Стінка всіх артерій складається з трьох шарів різних тканин: внутрішнього (сполучна тканина), середнього (м'язова тканина) та зовнішнього (сполучна тканина). Артерії розгалужуються і переходять у капіляри.
Капіляри- це найдрібніші кровоносні судини, стінки яких утворені ендотелієм. Через нього постійно відбувається обмін речовин між кров'ю і тканинною рідиною. Цей обмін і забезпечує безперервний контакт крові з клітинами. З «артеріальної» капілярної сітки вода з розчиненими в плазмі крові речовинами витісняється у міжклітинний простір. «Венозна» капілярна сітка поглинає воду з міжклітинного простору. З «венозної» капілярної сітки капіляри збираються у дрібні судини - венули (найдрібніші вени). Збільшуючись у діаметрі, венули перетворюються на вени. Вени - судини, які несуть кров від органів і тканин до серця. Стінки вен побудовані подібно до стінок артерій, але вони менш еластичні через тонший м'язовий шар. У просвіті середніх і деяких великих вен є кишенькові клапани, які перешкоджають зворотному плину крові.
Що таке велике і мале кола кровообігу
Повідомлення учнів (Історія дослідження кровообігу)
Розповідь вчителя.Судини кровоносної системи утворюють мале і велике кола кровообігу
Мале коло кровообігу починається з правого шлуночка серця, з якого венозна кров по легеневих артеріях надходить до легеневих капілярів. Легеневі капіляри густо обплітають легеневі пухирці, заповнені атмосферним повітрям. Тут відбувається газообмін між організмом і навколишнім середовищем: кисень з повітря, що заповнює легені, переходить у кров, а вуглекислий газ з крові потрапляє до легенів. Насичена киснем кров стає артеріальною і по легеневих венах повертається до лівого передсердя.
Шлях крові від правого шлуночка через легеневі артерії, легеневі капіляри, легеневі вени до лівого передсердя називається малим колом кровообігу.
Велике коло кровообігу починається з лівого шлуночка, який, скорочуючись, виштовхує кров в аорту. По судинній сітці артеріальна кров несе кисень і поживні речовини до всіх клітин тіла через тканинну рідину, а з клітин у капіляри переходять вуглекислий газ і продукти життєдіяльності організму. Кров з артеріальної перетворюється на венозну і по венах повертається до правого передсердя. Кров від голови, шиї і рук збирається у верхню порожнисту вену, а від усіх інших частин тіла - у нижню порожнисту вену.
Шлях крові від лівого шлуночка через артерії, капіляри, вени всіх органів тіла до правого передсердя називається великим колом кровообігу.
Отже, в малому колі кровообігу по артеріях тече венозна кров, а по венах - артеріальна. У великому колі кровообігу артеріальна кров тече по артеріях, а венозна - по венах.
Як регулюється кровообіг? Інтенсивність кровообігу залежить від фізичних навантажень, температури тіла тощо. Так, завжди виникає потреба в збільшенні або зменшенні кількості крові у певному органі (наприклад, потреба в збільшенні кровообігу в м'язах, які працюють, і зменшенні його при цьому в органах травлення). Кровообіг регулюють нервова система та гуморальні чинники. Волокна нервової системи іннервують більшість судин. При їхньому збудженні м'язи стінок більшості артерій скорочуються і вони звужуються, а судини серця і мозку, навпаки, розширюються. На стан судин впливають і деякі хімічні речовини (наприклад, деякі гормони).
V. Узагальнення та систематизація знань.
Судини системи кровообігу людини складають велике і мале кола кровообігу. По малому колу кров від серця надходить до легенів, де забирає кисень і віддає вуглекислий газ. По великому колу кровообігу кров розносить кисень і поживні речовини до клітин усього тіла і забирає від них вуглекислий газ і продукти розпаду речовин, які виводяться з організму. Регулюють кровообіг нервова система та гуморальні чинники.
Запитання до учнів: Тож чи може по венах текти артеріальна кров?
1. Чому кров тече з різною швидкістю?
2. Який механізм дозволяє крові текти по артеріях безупинно?
3. Чому у венах накопичується велика кількість крові?
Термінологічний диктант
1. До органів кровообігу відносяться . (серце і судини).
2. Судини, по яких кров тече від серця, - ... (артерії).
3. Найдрібніші кровоносні судини, в яких відбувається обмін речовин між кров'ю і тканинами, - ... (капіляри).
4. Шлях крові від лівого шлуночку до правого передсердя - ... (великий круг кровообігу).
5. Найбільша кровоносна судина - ... (аорта).
6.Серцева сумка -……( перикард).
7. Чотирикамерний м'язовий орган, що працює протягом всього життя людини, - ... (серце).
8. Клапани, розташовані між передсердям і шлуночками, - ... (стулкові).
9. Здатність серця ритмічно скорочуватися без зовнішніх роздратувань під впливом імпульсів, що виникають в нім самому, - ... (автоматизм).
10. Судини, що забезпечують кров'ю серце, - ... (коронарні, або вінцеві).
11. Недостатня фізична рухова активність - ... (гіподинамія).
12. Звуження просвіту кровоносних судин і підвищення кров'яного тиску викликає шкідлива речовина, що міститься в тютюні, - ... (нікотин).
VІ. Оцінювання.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
1. Прочитати та вивчити параграф 25, стор.70-72
2. Творче завдання : за текстом парграфа 26 створити мультимедійну презентацію.

Категорія: Конспект уроку біологія людини 8 клас нова програма | Додав: сем (30.03.2016) | Автор: Трощинська Ольга Петрівна E
Переглядів: 946 | Коментарі: 3 | Теги: конспект уроку, кола кровообігу, Судинна система людини, біологія 8 клас. | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 3
avatar
0
1 AllaM • 22:08, 30.03.2016
Ольго Петрівно! Я рада бачити ваші розробки на сайті.Давайте створювати за новою програмою на наступний навчальний рік. Я спробую зробити календарне планування. зверніть увагу , що з'явилися категорії конспекти уроків на сайті. Поряд з конспектом створюйте  і презентацію,я підправлю,якщо буде потрібно ,у мене є напрацювання .
avatar
2 сем • 21:59, 02.04.2016
У мене є презентація, але я не можу її загрузити.
avatar
0
3 AllaM • 00:54, 03.04.2016
Ольго Петрівно, зареєструйтеся на сайті,я зроблю вас модератором,  все що ви завантажуєте на сайт мені потрібно активувати. Якщо будете модератором все автоматично висвітлюватися. Побажання ,презентації завантажувати в каталог файлів ,а конспекти можна друкувати в каталог статті,вибираючи відповідну категорію. Назву писати коротко і змістовно. У статті можна робити посилання на  ваші презентації  розміщені на дисках інших сервісів так як вище показано в статті. Запитання пишіть у розділі контактів в меню сайту. Якщо потрібно створити якусь категорію звертайтеся в контакти . З повагою АllaM.
avatar
На сайті розміщено
Природничий напрямок
  • Біологія
  • Географія
  • Хімія
  • Природознавство
  • Економіка
Суспільно-гуманітарний
  • Українська мова
  • Зарубіжна література
  • Історія
  • Правознавство

Найкращі презентації
contact
Phone: 
CHARLES S. ANDREWS

Location in google Maps